Tevékenység

 

A SIKK Egyesület küldetése az álláskeresők, a családok és a szociálisan rászorulók segítése.

A SIKK Egyesület szolgáltatásai:
– munkaerőpiaci szolgáltatások
– családi és közösségi szolgáltatások
– szociális támogató szolgáltatások
– önkénteseket fogadó szervezet
– ingyenes képzési lehetőségek
– pszichológiai tanácsadás
– egészséges életmódra nevelő programok

Szabadidős programok szervezése

A kliensek kezdeményezéseit, igényeit figyelembe véve állítottuk össze a felkínálandó programokat, illetve lehetőség szerint bevonni őket a szervezésbe. A gondozási terv elkészítését megelőző állapotfelmérésben már érdemes a szabadidő szervezett eltöltésének igényére, óhajtott módjaira rákérdezni. A programok elsődleges célja lehet a kliens számára „üres idő”-ként megélt időtartam strukturálása. A szabadidő hasznos eltöltésének fő szempontja: másokat nem zavaró mértékben.

További lehetőségek a szabadidő hasznos eltöltésére; az olvasás (könyv, újság, napi-, heti lapok, folyóiratok), rejtvényfejtés, rádiózás, zenehallgatás, tévénézés. A társasjátékok és a kézműves tevékenységek során a szociális készségek is fejlődnek (a szabálytanulás időszakában fontos a segítő jelenléte). A kártyázás csak akkor megengedhető, ha nem kötődik hozzá „hazárdjáték-szellem”, fogadás, nem pénzben, nem cigarettában stb. játszanak.  Az intézményen kívüli programok (sport, kultúra stb.) szervezésében, azok anyagi vonzatának viselésében klienseknek, hozzátartozóiknak is lehetőséget kell biztosítani.

Életvitelre vonatkozó tanácsadás, életvezetés segítése

Tanácsadások, életvezetési ismeretek nyújtása. Korrekt tájékoztatás, ismeretek nyújtása, szemlélet és attitűdváltoztatás az elért társadalmi réteg körében, felvilágosítás, veszélyeztetettséget felderítő tevékenység, propagandaanyagok, kiadványok készítése, támogató beszélgetések, ügyintézések, stb.

A SIKK Egyesület évek óta bérelte a Lépéselőny Egyesülettől a Szivárványház épületét. A Lépéselőny Egyesület 2016 januárjában átvette a Sikk egyesülettől a fenntartói szerepet, így a Szivárványház Szolgltatásai továbra is zökkenő mentesen folytatódhatnak.

A SZIVÁRVÁNYHÁZ jövőbeni céljai nem változtak:

  • hogy a Hajdúsámson közigazgatási területén élő lakosságnak mind teljesebb körű segítséget nyújtson szociális problémájuk megoldásában.
  • a szociális háló biztonságosabbá tétele a szolgáltatások által
  • közösségi szolgáltatások helyben történő elérése
  • önkéntesek fogadása
  • egészségnevelő programok minden korosztálynak
  • a hátrányos helyzetű rétegek kiemelt segítése /idősek, betegek, szenvedélybetegek, munkanélküliek,  romák /
  • gyermekes családok, ifjúság segítése
  • munkalehetőséget biztosítani a helyben élő szociális szakembereknek

Rendezvények, programok, segítségnyújtás

A Hajdúsámsoni „Szivárványház” egész évben különböző érdekes, informatív rendezvényen keresztül igyekezett szolgáltatásait, programjait bemutatni, népszerűsíteni. 2014-ben ünnepeltük alapításunk második évfordulóját, a projekt sikeresnek bizonyult, hiszen egyedülálló módon felvállaltuk a foglalkoztatási és szociális szolgáltatások összekapcsolását.

A karácsonyi ünnepség, és adományosztás minden évben fontos szerepet tölt be a „Szivárványház” életében. A „CSKSZ”- Program a helyi családok, közösségek és szolgáltatások modernizációjáért” (TÁMOP-5.5.1.B-11/2-2011-0277) projekten belül a helyi II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola és Alapfokú Művészeti Iskola több alkalommal részesült az adományokból, amelyet műsorokkal köszöntek meg a diákok.  Ezenkívül rajzpályázatokat is hirdettünk, amit szintén díjakkal jutalmaztunk. Ezenkívül a Szivárványház munkatársai, házi segítségnyújtásban lévő tagjai, a Hajdúsámsoni rászoruló, nélkülöző családok sem maradhattak ki az adományosztásból. Nagyon sok család küzd anyagi gondokkal, így az általunk kiosztott étel vagy ruhaadomány hatalmas segítséget jelent számukra. Egyéb ünnepi programok keretében (farsang, húsvét, gyermeknap) célunk, hogy a helyi közösség számára érdekes programokat, lehetőségeket biztosítsunk, amelyek erősítik a társadalmi összetartozást, a toleranciát és a békés együttélést.

Minden évben több alkalommal sport-és egészségnapot tartunk, amelyen szintén részt vehetnek a helyi lakosok. Szakemberek segítségével hasznos tippeket kapnak, hogyan tudják megőrizni egészségüket, hogyan táplálkozzanak helyesen. Szabadidős programok közül is válogathatnak (tollas, pingpong, ugráló-kötelezés, kosárlabda, csocsó, stb.).

A „Szivárványház” népszerűsítése érdekében nem csak általunk szervezett programokon veszünk részt, hanem próbálunk minél több külsős helyszínen, eseményen megjelenni, így: állásbörzéken, munkáltatói fórumokon, kerekasztal találkozókon, városnapokon, fesztiválokon.

Kiemelten fontosnak tartjuk a kis-és nagycsaládosok támogatását, így a gyerekek számára is izgalmas programokkal készülünk. Az ugráló vár és a játékok több órára leköti a figyelmüket, a versenyek révén megmérettetnek, ezzel önbizalmuk erősödik és természetesen a szülők számára is megkönnyebbülés, hogy gyermekük a szüneteket hasznosan tölti el.

Havi lebontásban állandó jelleggel szervezünk tréningeket, tanácsadásokat (pszichológiai tanácsadás, alkohol prevenciós tréning, életvezetési tanácsadás, dohányzásról leszoktatást támogató tréning), klubokat (filmklub, főzőklub, csre-bere klub, háztartás-vezetési klub), melyekkel az álláskeresőket, a családokat, a szociálisan rászorulókat támogatjuk.

LEZÁRULT PROJEKTEK:

„Kapcsolj!” TÁMOP-2.6.2.-12/1-2013-0016 projekt:

A SIKK Egyesület szervezetfejlesztése, munkaerő-piaci szolgáltatást nyújtó munkatársainak készségfejlesztése és munkaerőpiaci szolgáltatásfejlesztése valósul meg az európai uniós támogatásból.A ,,Kapcsolj ! ,, projekt 2013.06.01.-jén indult. A megvalósulás helyszíne 4251 Hajdúsámson, Kossuth utca 43. A projekt célja a SIKK Egyesület standardizált munkaerő-piaci szolgáltatásnyújtásának fejlesztése.

Az OFA által a referencialevél kiadás napja: 2014.04.30.

Az OFA referencialevél alapján teljesített sztenderdek:

  1. Álláskeresési Technikák Átadása
  2. Pszichológiai tanácsadás
  3. Motivációs csoportos foglalkozás
  4. Munkaerő-piaci mentori szolgáltatás
  5. Munkaerő-piaci információnyújtás álláskeresőknek
  6. Helyi (térségi) foglalkoztatási tanácsadás
  7. Szociális Információnyújtás
  8. Rehabilitációs mentori szolgáltatás

„CSKSZ – Program a helyi családok, közösségek és szolgáltatások modernizációjáért” (TÁMOP–5.5.1.B-11/2-2011-0277) projekt:

A családi életre nevelés és a helyi közösségek erősítése áll a CSKSZ projekt fókuszában. Napjainkban a felgyorsult mindennapok nyomán fokozatosan szorul háttérbe a család intézménye és társadalmi szerepe. A munka és a család összehangolása, illetve a családtervezés tudatosságának hangsúlyozása kiemelt szociálpolitikai terület. Mindezekhez járul hozzá a helyi közösségek kapcsolatrendszerének a modernizációja.

A CSKSZ projekt célcsoportja a Hajdúsámsonban élő, főként hátrányos helyzetű családok. Számukra elengedhetetlenül szükséges az egyéni képesség, az egyéni és társas készségfejlesztéshez megfelelő intézményes keret biztosítása. Az aktív korú személyek munkaerő-piaci re-integrációja szintén fontos momentum, hiszen ez a családfenntartás alapvető keretét jelenti, ami a létbiztonság és családi egzisztencia megteremtéséhez nélkülözhetetlen. Ezeket kívánjuk erősíteni családi programokkal, tanácsadásokkal és különféle közösségi szolgáltatásokkal.

A fentiek mentén a projekt céljai között szerepel a hagyományos családi értékrend felélesztése és megerősítése, a tudatos gyermekvállalásra nevelés, az egészséges családi élettel kapcsolatos prevenció, a családon belüli és családok közötti párbeszéd kialakítása, valamint önsegélyező hálózatok létrehozása és a családbarát foglalkoztatás lehetőségeinek megismertetése. Ezzel 600 fő segítése, a hátrányos helyzetű családok életmódjának általános javítása érhető el.

A projekt az Új Széchenyi Terv keretében, a Magyar Állam és az Európai Unió támogatásával, az Európai Szociális Alap társfinanszírozásával valósul meg.

„Váljék egészségére!” TÁMOP-6.1.2-11/1-2012-1326 projekt:

1 Dohányzás megelőzés és dohányzásról való leszokást támogató programok megvalósításaAlkalmak száma.18 (havi 2)Résztvevők száma: 12
2 Drog és túlzott alkoholfogyasztást megelőző tudományosan megalapozott módszereket és eszközöket alkalmazó programok megvalósítása, előadás egészségvégzettségű szakemberAlkalmak száma 10 (5 hó, havi 2 alkalom)Résztvevők száma: 10 fő
LAIKUS ÖNSEGÍTÉS Stresszkezelő, lelki egészség megőrzésére irányuló egészségfejlesztési programok megvalósításaAlkalmak száma 6.Résztvevők száma: 5 fő
4 FŐZŐKLUBAz egészséges táplálkozás, illetve energiaegyensúly (táplálkozás és testmozgás egyensúlya) megtartása, és/vagy visszaállítása érdekében kidolgozott programok megvalósítása, melyek eredményesen befolyásolják többek között a megfelelőfolyadékfogyasztást, a túlzott só- és energia bevitel csökkentését24 db, havi 2 db, 10 fő/alkalom
5 ÉLETMÓD TÁBORA lakosság rendszeres testmozgását elősegítő szabadidős programok megvalósítása, 1 alkalommal20 fő részére+ 2 kísérő
6 HÁZTARTÁSI KLUBAz életvezetési kompetenciák fejlesztését célzó programok megvalósítása;12 db, havi 2, 10 fő /alk.Résztvevők száma: 12
7 A családi életre való felkészülést támogató programok megvalósítása4 hó, havi 2 alkalom, 10 fő
8 EGÉSZSÉGNAPElsősegélynyújtás, és baleset-megelőzési programok megvalósítása, 10 alkalom, 15 fő/alkalom

Foglalkoztatási Rehabilitációs Asszisztens képzés: 

Akkreditált képzésünk rövid bemutatása: A foglalkoztatási rehabilitációs asszisztens összekötő kapocs a munkavállaló és a munkáltató között. Munkahelyi közösségben a megváltozott munkaképességű dolgozókkal, kliensekkel kapcsolatot tart, együttműködik velük, segítik őket, érdekeiket képviseli, munkáltatói felé közvetít, tárgyal. Munkamódszerét tekintve képes egyéni mentorálásra, csoportvezető mellett asszisztensként működni, valamint önsegítő közösségek formálásában vezetőként résztvenni.
A képzés főbb tartalmi elemei:
20 óra önismeret, önépítés
10 óra tanulásmódszertan
15 óra munkajog és TB ismeretek
20 óra szociális alapismeretek
10 óra Bevezetés az ergonómiába
15 óra Megváltozott munkaképességű személyek a foglalkoztatásban
10 óra informatikai ismeretek, digitális írástudás fejlesztése
20 óra terepgyakorlat


LEZÁRULT PROJEKTEK:

TÁMOP-5.3.1-C-09/2-2010-0102 – ÉLETREVAL(L)Ó:

Hajdúhadházi térségben élő hátrányos helyzetű inaktív nők komplex munkaerő-piaci felkészítése


 RUBIN SZOCIÁLIS SZOLGÁLAT II.
 

 

Comments are closed.

Font Resize